8.03.2013г.
Европейската федерация на велосипедистите стартира своята платформа за велосипеден туризъм www.eurovelo.com, която съдържа богата информация за тези, които желаят да покарат по маршрутите Евро Вело – велосипедната мрежа от дълги маршрути, пресичаща цяла Европа надлъж и на шир.
Така за пръв път сред всички велосипедни маршрути порталът отбелязва и постигнатото в България – планираните и частично маркирани или изградени маршрути Евро Вело 6 (Дунавски велосипеден маршрут) и Евро Вело 13 (По пътя на Желязната завеса). И двата маршрута са представени с кратко описание и препратки към български интернет сайтове за повече информация на различни езици.
Платформата представя общо 14 велосипедни маршрутa, които при завършването им ще представляват мрежа от 70 000 километра пътища за велосипедисти. Това е и първият уебсайт събиращ на едно място всички източници на информация относно Европейската велосипедна мрежа и за велосипедния туризъм в цяла Европа.
По думите на Адам Бодор, „Евро Вело“ Директор в Европейската федерация на велосипедистите „Пригответе си вело-дисагите: вече няма извинения, за да не отидете на велосипедна ваканция в Европа.“ Сайтът е очакван с нетърпение от велосипедните туристи – сектор с голям икономически растеж в Европа. Според изследване от 2012 г. приблизително 22 млн. няколкодневни велосипедни пътувания се предприемат в Европа*.
Проектът е реализиран с помощта на партньори и на Националните координационни центрове и координатори на Евро Вело, сред които е и Фондация „ЕкоОбщност“. Информацията е събирана от тях на национално и регионално ниво и е публикувана с финансовата подкрепа на Европейската комисия. С публикуването на този уебсайт Европейската федерация на велосипедистите (ЕФВ) и Европейската комисия се надяват да запълнят липсата на единна информация, но също и да спомогнат продължаване на развитието на велосипедния туризъм на континента. Смята се, че Евро Вело мрежата може да привлече приблизително 14,5 млн. велосипедни туристи и с общо над 7 млрд. директни приходи при завършването на цялата мрежа.
„Евро Вело е предназначена не само за почивка – мрежата допринася и за подобряване на възможностите велосипедът да се използва като ежедневен начин за транспорт,“ казва Бернхард Енсинк, Генерален секретар на Европейската федерация на велосипедистите. „Тези маршрути преминават през хиляди населени места в Европа, създавайки по-здравословна и икономически устойчива среда – не само за посещение, но и като място за живот.“
Трябва да признаем, че и извън Евро Вело мрежата България разполага с неограничени възможности за велосипеден туризъм и множество велосипедни маршрути изградени благодарение на ентусиасти, велосипедни и неправителствени организации и от някои общини. „ЕкоОбщност“ продължава да търси възможности за събирането на цялата информация на национално ниво достъпна за всички, които избират да почиват или да се придвижват с велосипед. Част от анализи и препоръки на „ЕкоОбщност“ относими на национално ниво са представени в Анализ на приложимостта на маршрута Евро Вело 13 за България в съавторство с Българска фондация „Биоразнообразие“ и БААТ тук.
*Информация за икономическите ползи от мрежата Евро Вело може да се намери тук.