В онлайн гласуването, което се проведе между 4 ноември и 5 декември, най-голяма подкрепа с 1593 гласа получи чинарът от гр. Варна
ДЪРВО С КОРЕН 2022
Чинар от гр. Варна
Местоположение: гр. Варна, кв. “Аспарухово“
Възраст: 1051 г.
Вид: Чинар (Platinus occidentalis)
Номинирал: Мария Стефанова
История на дървото:
В близост до Аспаруховия вал, издигнат за защита на ниския бряг от морски нашествия, вече повече от 1000 години един чинар споделя живота на българите.
Хилядолетникът съществува още от Първото българско царство и е най-старото дърво във Варненска област.
През годините са полагани грижи за дървото – за да не изсъхне, корубата му е била почистена и циментирана. Така са намалени гнилостните процеси и удължен животът на хилядолетното дърво. За лечебните му свойства се носят легенди – лекува всякакво неразположение, стига човек да седне за известно време до него, плътно опрял гръб в дънер.
Изумително е, че въпреки обгорената коруба, всяка пролет хилядолетникът разлиства прекрасна корона – знак за дълбоки и здрави корени, идващи от началото на българската държава. Това привлича все повече варненци да го посещават и да се докосват до неизчерпаемата му енергия.Снимка: Мария Стефанова
Измежду трите финалиста в категория „Вековните дървета говорят“ със 222 гласа първо място спечели:
ВЕКОВНИТЕ ДЪРВЕТА ГОВОРЯТ 2022
Полски ясен, гр. Харманли
Местоположение: Изворът на Белоногата, гр. Харманли
Възраст: около 250 г.
Вид: полски ясен (Fraxinus angustifolia)
Номинирал: Светлана Ангелова
История на дървото:
През 2023 г. ще се навършат 150 години от първото публикуване на поемата „Изворът на Белоногата“ от П.Р. Славейков в сп. „Читалище“. Именно под клоните на вековния полски ясен Славейков е чул преданието за Гергана от харманлийския учител и възрожденец Дялко Милковски, както художествено пресъздадох в историята.
Десетилетен документен проблем, свързан със собствеността на „Извора на Белоногата“, доведе до там, че великолепният вековен полски ясен, натоварен с много символика и исторически свързан с написването на известната поема от П.Р. Славейков, не съществуваше в правния мир. Дълго време той не можеше да бъде вписан в регистрите на защитените вековни дървета поради неизясненото управление на обекта. Радвам се, че в навечерието на 150-ата годишнина от първото публикуване на поемата, това прекрасно дърво вече е защитено и документният проблем е в миналото.
Снимка: Светлана Ангелова
В категория „Млад природолюбител”, в която тази година се включиха 9 дървета, номинирани от ученици между 7 и 16 години, журито награди учениците от 2Г клас на ОУ “Иван Вазов”, гр. Силистра с класен ръководител Стефка Синигерова и Невяна Маринова – учител ГЦОУД. Те бяха отличени заради грижите, които полагат за отглеждането на младата брезичка в двора на училището. По едно допълнително отличие получиха и младите природолюбители, които изпратиха своите номинации на дървета Ивет Иванова (8 г.), Божидара Николова (8 г.), Росица Славева (8 г.), както и 2В клас на ОУ “Неофит Рилски” от Дупница с класна ръководителка Елена Виденова.