Вид: Чинари
Възраст: 60-70 г.
Местоположение: ул. "Симеон Велики", гр. Силистра
Номиниращ: Неформална група "Силистра диша", гр. Силистра
Номинацията ни е малко необичайна. Цяла улица с чинари е заплашена от унищожение и като едно дърво те зоват за помощ. Градският зелен тунел, който носи прохлада и пречиства въздуха на силистренци, е застрашен от тотално изсичане. Номинираме Чинарите с последна надежда да ги спасим и запазим за бъдещите поколения. Силно сме обезпокоени от изразените намерения да се отсекат и подменят с нова растителност Чинарите на ул. „Симеон Велики”, гр. Силистра като част от дейности по проект, който иначе цели да обнови улицата и района около нея.
Дърветата са всъщност млади – посадени през 60-те години на ХХ в. 60-70 годишни са, а знаем че този вид е дълголетник и живее векове – до 2 000 години. Дърветата са здрави и единственото, от което се нуждаят е: разширяване на свободната зона около корените им, поддържане и редовно почистване на сухите клони. Падащите сухи клони са резултат от неподдържането им и е проблем, който може да бъде разрешен с регулярна профилактика и почистване на сухи клони. Това са изключително ценни дървесни видове, които не са опасни и при добро поддържане се запазват здрави и дълго време осигуряват чист въздух, сянка и прохлада през лятото, предпазват при силен снеговалеж през зимата.
Те са естествена изолация от шумната и замърсена с автомобилни газове градска среда, като същевременно осигуряват дом на много видове птици (гълъби, връбчета, синигери, кълвачи, сови) и др. живи организми. Необходимо е само съобразяване на новите тротоари, като те бъдат преустроени така, че да осигуряват достатъчно място за кореновата система. Да се щадят корените, стъблата и короните на дърветата – това означава да имаме грижа за тях, а това значи и за нас. Ние сме в симбиоза и животът ни е немислим без въздух!
––––––––––––––––––––––––––––
До
Министерство на околната среда и водите
РИОСВ – Русе
ОП „Региони в растеж”
Общински Съвет – Силистра
Община Силистра
Областна администрация – Силистра
Медии
Ние, граждани от Силистра и други населени места в страната и чужбина, с настоящата подписка искаме да изразим категоричното и ясно нашето искане За запазването на старите чинари на ул. „Симеон Велики” в Силистра.
Силно сме обезпокоени от изразените намерения да се отсекат и подменят с нова растителност Чинарите на ул. „Симеон Велики” – Силистра като част от дейности по проект, който иначе цели да обнови улицата и района около нея.
Дърветата са всъщност млади – посадени през 60-те години на ХХ в. – 60-70 годишни са, а знаем че този вид е дълголетник и живее векове – до 2 000 години. Дърветата са здрави и единственото от което се нуждаят е: разширяване на свободната зона около корените им, поддържане и редовно почистване на сухите клони. Падащите сухи клони са резултат от неподдържането им и е проблем, който може да бъде разрешен с регулярна профилактика и почистване на сухи клони. Това са изключително ценни дървесни видове, които не са опасни и при добро поддържане се запазват здрави и дълго време осигуряват чист въздух, сянка и прохлада през лятото, предпазват от силен снеговалеж през зимата. Те са естествена изолация от шумната и замърсена с автомобилни газове градска среда, като същевременно осигуряват дом на много видове птици (гълъби, връбчета, синигери, кълвачи, сови..) и др. живи организми. Необходимо е само съобразяване на новите тротоари, като те бъдат преустроени така, че да осигуряват достатъчно място за кореновата система. Да се щадят корените, стъблата и короните на дърветата – това означава да имаме грижа за тях, а това значи и за нас. Ние сме в симбиоза и животът ни е немислим без въздух!
Примери за такива спасени и добре обгрижвани дървета в страната има много – чинар хилядолетник в кв. „Аспарухово”, Варна, Защитената местност „Чинарите” до с. Белащица в Родопите, Булеварда с чинарите във Вършец, Чинарът от с. Арчар – „Дърво с корен 2014” и много други. Чинарите от кв. „Овча Купел” в София през 2013 г. бяха спасени след преработен проект на голяма верига хипермаркети. Решения винаги има, стига да има желание за това. Дърво – столетник от Силистра – Старият дъб от Дунавския парк спечели конкурс „Дърво с корен 2015” на Фондация „ЕкоОбщност”. Сам ли ще е Старият дъб след нас?