16 април 2015 г.

Днес Центърът за култура и дебат „Червената къща“ събра близо 50 експерти, граждани и НПО активисти на обсъждане на проблемите, които трафикът създава от гледна точка на нездравословната среда за живот в София. Събитието, проведено под наслов „Обществен диалог за качеството на живот в градска среда на София: предизвикателства пред акустичната среда и състоянието на въздуха в контекста на градската мобилност“, е своеобразно продължение на двете конференции от 2013 и 2014 г. – „Взаимодействие граждани-местна власт за провеждане на политиките за устойчива мобилност“ и „Граждани и местна власт – възможности за по-ефективно сътрудничество за градска среда и мобилност“. Целта на днешната дискусия беше да се създаде диалог между представители на граждански организации, местна власт, Столичен общински съвет, урбанисти, експерти в областта на градската акустика и качеството на атмосферния въздух, здравни и пациентски организации.

По данни на Изпълнителната агенция за околна среда и на експерти, разработили и анализирали шумовата карта и плана за действие по управление на шума в столицата, се оказва, че София е град със силно и постоянно завишени показатели на шумово и прахово замърсяване, а основна причина за това са автомобилите. По време на дискусионния форум се обсъди необходимостта от прилагане на по-директни мерки, включително заявените в различни стратегически планови документи на Столична община, с цел промяна на настоящата ситуация. Както стана ясно от представените от гост-лекторите данни, и шумът, и замърсяването на въздуха водят до сериозни заболявания сред населението, за които често никой не се замисля в ежедневието. Показателна за последното е липсата на особена активност сред гражданите за подаване на сигнали до съответните институции за превишени нива на шум и замърсяване на въздуха.

Проблемите със замърсената жизнена среда не важат единствено за столицата, а засягат и много от по-големите градове в страната. Ситуацията би могла да се промени, ако се даде по-голям приоритет на решаването им и паралелно се работи в посока на непрекъсната информираност и по-широко застъпена разяснителна дейност, насочена към гражданите. Като продължение на проведената дискусия, организаторите на форума, фондация „ЕкоОбщност“, фондация „Зеленика“ и Лайбниц институт по регионална география, ще внесат в Столична община обобщените данни и предложения за съответни мерки. Всички презентации, представени от експертите по време на събитието са достъпни за сваляне от раздел „Библиотека“ на нашата интернет страница.

Дискусионният форум е част от проект „София – град на бъдещето – зелен, мобилен и атрактивен за живот“, който трите организации-домакин осъществяват в периода септември 2012 – май 2015 г. с подкрепата на Немската федерална екологична фондация, фондация „Чарлз Стюарт Мот“ и Европейската комисия.

Loading