В подкрепа на съвместната работа с местни общности по развиване на устойчиви форми на туризъм, фондация „ЕкоОбщност” ще подкрепи осъществяването на малки проекти, свързани с развитието на туризъм по Дунава и осъществяването на българската част от трансевропейския велосипеден коридор „Евро Вело 6“. Подкрепата ще бъде конкретно насочена към изграждане, функциониране, промотиране и/или укрепване на маршрути/отсечки, подходящи за немоторизиран туризъм (напр. велосипеден, пешеходен, др.) по поречието на р. Дунав в България.
Програмата „Развитие на устойчив туризъм по поречието на р. Дунав“ се осъществява с финансовата подкрепа на фондация „DOEN“, Холандия.
С настоящата покана фондация „ЕкоОбщност” обявява нетрадиционен конкурс за проекти. Заинтересованите организации следва да разработят и предложат основната си проектна идея (по формуляри на „ЕкоОбщност). След това те ще могат лично да участват в процеса по обсъждане на постъпилите идеи, оптимизирането и подобряването им и номиниране на проекти за финансиране. Крайните номинации на проекти за финансиране към Настоятелството на фондация „ЕкоОбщност” ще бъдат направени съвместно от експертно жури с представители на самите кандидатстващи организации. Настоятелството на фондация „ЕкоОбщност” ще одобри проектите за финансиране въз основа на препоръките.
Целта на програмата е да допринесе за развитието на устойчив и щадящ околната среда туризъм по Дунава чрез развитие на зелени коридори. Подцелите са насочени към подкрепа за популяризиране и въвеждане на природосъобразни практики, с нулев или минимален въглероден отпечатък; за устойчивото икономическо развитие на региона; за насърчаване и подобряване на сътрудничеството между заинтересованите страни на местно, регионално и трансгранично ниво.
В рамките на конкурса се очаква да бъдат разработени и избрани за финансиране проекти, които в най-голяма степен допринасят за реализирането на потенциала на Дунавския регион за устойчив туризъм и развитие на крайдунавски туристически маршрут, тип „зелен коридор”. Конкурсната процедура ще бъде основана на дискусионен процес с участието на кандидатстващите организации, който да отличи и обедини най-добрите идеи за устойчиво във времето и пазарните условия развитие на туристически продукти.
Целевите региони по програмата включват всички населени места по протежението на р. Дунав или т.нар. трансевропейски велосипеден коридор „Евро Вело 6“. Това са приоритетно крайбрежните населени места от общините: Брегово – Ново село – Видин – Димово – Лом – Вълчедръм – Козлодуй – Мизия – Оряхово – Долна Митрополия – Гулянци – Никопол – Белене – Свищов – Ценово – Борово – Иваново – Русе – Сливо поле – Тутракан.
Кой може да кандидатства
С проекти в конкурса могат да участват организации регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ) или техни клонове, както и организации, регистрирани по Закона за народните читалища (ЗНЧ).
Една организация или неин клон може да кандидатства само с една проектна идея и може да бъде партньор по не повече от 3 проекта.
За местни и регионални проекти предимство ще имат организации или техни клонове, които участват с проект, приоритетно засягащ общности от територията на административната област, в която са регистрирани и работят.
Максималният размер на финансирането, което ще бъде отпуснато за проект, спечелил конкурса, е 10 000 лв.
Предложените проекти трябва да са съобразени с капацитета на кандидатстващите организации въз основа на досегашния им опит. Изискване за привличане на допълнителни ресурси: минимум 25% от стойността на търсеното финансиране. Няма ограничение дали те са материални, човешки или финансови. Важно е да бъдат реалистично оценени.
Насърчава се работа в мрежа на няколко организации по един проект (ако е необходимо) с цел качествено изпълнение на дейностите в избраните населени места и територии.
Продължителността на проектите следва да бъде до 6 месеца.
Критерии за оценка
Степен на познаване на района и приоритетите за развитието на устойчив туризъм в него (вкл. доколко е налице добро познаване на туристическия потенциал на района и основните проблеми).
Реалистичност и обвързаност на целите, дейностите и очакваните резултати (вкл. принос към целите на програмата):
- капацитет за определяне или създаване на туристически продукт, съобразно целите на програмата: демонстрират добро познаване на спецификата на създаване на туристически продукт;
- реалистично идентифицират потребителите на маршрута и описват средствата, с които те ще бъдат информирани и мотивирани да го ползват;
- представят подробна картина на местните заинтересовани страни и реалистичен и ефективен план за съвместна работа с тях за утвърждаване на маршрута;
- доказват добра предпроектна подготовка с оглед въвличане на местните заинтересовани страни в развитието на маршрута и проучване на тенденциите в търсенето на туристическия пазар;
- демонстрира стратегическа обвързаност с развиващите се в региона туристически продукти;
- показва използване на туристическите предимства на избрания маршрут/дестинации (напр. по отношение на безопасност, привлекателност, удобства, достъпност, и др.).
Реалистичен бюджет, собствен и партньорски принос (вкл. добро съотношение между качество на резултатите и ресурсите, които се предвижда да бъдат вложени за постигането им).
Устойчивост на резултатите и визията за бъдещо развитие на маршрута.
Капацитет на кандидатстващата организация, партниращи НПО и местни власти, медии, др. за постигане на заложените цели.
Процедура за оценка и избор на проекти за финансиране
I етап – среща за обсъждане и оптимизиране на проектните предложения, 28-29 май 2010 г. (в Плевен или в София) и номиниране на проекти за финансиране към Настоятелството на фондация „ЕкоОбщност”. При много голям интерес за участие в програмата е възможно да се промени датата на срещата, за да се проведат предварителни обсъждания на регионално ниво за приоритизиране на проектите.
Целта е чрез прозрачен процес на обсъждане измежду участниците, да бъде определена насоката на развитие на крайдунавския туристически маршрут и да се помогне за избор и реализиране на най-добрите предложения в конкурса.
Кандидатстващите организации ще представят накратко своите проекти, ще имат възможност да ги оптимизират (вкл. обединят с идеите на други кандидати) и да гласуват за най-добрите. Въз основа на представените идейни проекти и дискусия, експертно жури от 5 души и участниците ще номинират най-добрите проекти. Участието в срещата е условие за допускане на проекта за оценка и финансиране.
II етап – окончателно одобряване на проектите за финансиране от Настоятелството на фоднация „ЕкоОбщност”.
Срокове
Срокът за подаване на проектните идеи, заедно със сканирано копие на актуално съдебно състояние на кандидатстващата организация, на ел. поща bepf (at) bepf-bg.org, е до 12:00 ч. на 25 май 2010 г. Всички организации, подали в срок проектните си идеи по електронна поща, ще получат потвърждение и последваща информация за участието на техен представител в срещата до 17 ч. на 26 май 2010 г.
Моля, заявете намерението си да участвате в конкурса възможно най-рано, за да можем да планираме провеждането на срещата за обсъждане на проектите!
Формуляр за представяне на проектна идея, допълнителна информация за концепцията „Зелени коридори” и за подкрепените до момента проекти и реализирани отсечки може да изтеглите по-долу или да заявите за получаване по електронна поща.
За въпроси:
Радостина Маринова и Любомира Колчева
ел. поща: bepf (at) bepf-bg.org
тел./факс: (02) 951 54 79, 951 54 46
Характеристики на концепцията „Зелени коридори”
Финансирани проекти за устойчив туризъм, осъществени в Дунавския регион през 2006–2009
Програма „Развитие на устойчив туризъм 2010“