Започна гласуването за „Европейско дърво на годината 2011“, в което участва и българският финалист от родния конкурс „Дърво с корен“ – столетният чинар в с. Гърмен, обл. Благоевград. Гласуването е достъпно на страницата на конкурса www.treeoftheyear.org, където от 6 февруари до 6 март 2011 г. можете да дадете своя вот за един от финалистите в него.

Международния конкурс „Европейско дърво на годината“ се организира от чешката фондация „Партньорство“, съвместно с Държавния фонд за опазване на околната среда и Министерството на околната среда на Република Чехия. В него участват дървета от пет държави, а победителят ще бъде отличен на официална церемония, организирана от фондация „Партньорство“ и Международния съюз за защита на природата и природните ресурси (IUCN) по време на Зелената седмица в Брюксел.

Конкуренцията в „Европейско дърво на годината“ е сериозна. Дърветата, които участват, са победители в националните конкурси „Дърво на годината 2010“ („Дърво с корен“ у нас) на пет държави. В надпреварата участват два чинара от България и Унгария, два дъба от Чехия и Словакия и липа от Румъния. Възрастта и външният вид не са единствените интересни неща в тези дървета – те също така имат забележителни истории. „Хората от селата или градовете, където тези дървета растат, ги ценят много и ги смятат за символи на своето населено място. Видно е, че те са част от ежедневния обществен живот, с всичките събития, празници, сватби и концерти, които се организират под сянката им всеки ден“, обяснява Хана Рамбушкова от фондация „Партньорство“.

Идеята на „Европейско дърво на годината“ е да обърне внимание на широката публика към дърветата. „Чрез съревнованието конкурсът променя отношението на хората към средата, в която живеят, и привлича вниманието им върху местното природно наследство. Този проект е много добър пример как да представим един труден проблем, като опазване на биоразнообразието, пред широката публика“, казва Ладислав Мико, бивш Министър на околната среда на Република Чехия и заместник-главен директор на Генерална дирекция „Здравеопазване и защита на потребителите“ към ЕК (DG SANCO).

Идеята тръгва от установения вече в Чехия конкурс „Дърво на годината“, провеждан от фондация „Партньорство“. „През 2011-а ще организираме конкурса за десета поредна година. Той е много популярен в Чехия, всяка година близо 50 хиляди души гласуват в него. Затова решихме да разпространим идеята и в други европейски държави“, казва Хана Рамбушкова и добавя, че следващата година към идеята ще се присъединят също Франция, Ирландия и Полша.

Инициативата се провежда под патронажа на г-н Янец Поточник, еврокомисар по въпросите на околната среда.

 

Фондация „Партньорство“ помага на хората да съхранят тяхната околна среда, като осигурява грантове, услуги, както и вдъхновение от други държави. Подпомага залесявания, опазване на природата, инициативи за устойчив транспорт и туризъм, възобновяеми енергийни източници и качествени обществени пространства. През близо 20-годишното си съществуване, фондацията е подкрепила чрез грантове над 2000 проекта на неправителствени организации, училища, общини и индивиди за близо 170 милиона чешки крони. Заедно с четирите си партньорски организации в България, Румъния, Словакия и Унгария е част от сдружението „Партньорство за околна среда“.

Международният конкурс „Европейско дърво на годината“ се организира от чешката фондация „Партньорство“ съвместно с Държавния фонд за опазване на околната среда и Министерството на околната среда на Република Чехия. Конкурсът следва националните конкурси в държавите участнички. Основната цел на „Европейско дърво на годината“ е да популяризира темата за дърветата сред широката публика и да привлече внимание към загубата на биоразнобразие. Конкурсът доказва, че проблемът не е ограничен до държавните граници и може да стане повод за паневропейска дискусия.

Загубата на биоразнообразие е един от най-сериозните глобални проблеми в днешния свят. Най-мащабните отрицателни промени засягат тропиците, но също така и Европа. Дейността на сдружение „Партньорство за околна среда“ цели да привлече общественото внимание към тази негативна тенденция.

 

Снимка: Lenka Mitrenga

 

Loading