Чинарът в село Гърмен, обл. Благоевград се нареди на второ място в конкурса „Европейско дърво на годината”. Българският претендент получи над 18 хиляди гласа в онлайн гласуването, в което се състезаваше с националните победители на още четири държави – Румъния, Словакия, Унгария и Чехия. Победител стана липата от село Леличени, Румъния.

Гърменският чинар се класира сред финалистите за първия международен конкурс „Европейско дърво на годината”, след като беше номиниран от 17-годишната Мария Софтова в българския конкурс „Дърво с корен“ и получи голямата награда в него. Инициативата, организирана от фондация „ЕкоОбщност“ се проведе за първи път миналата година, като в нея бяха номинирани за участие 180 дървета от различни краища на България.

Конкурсът „Дърво с корен“ и излъчването на национален претендент за „Европейско дърво на годината” предизвикаха неочаквано голям интерес сред българските общности. В онлайн гласуването за определяне на победителя се включиха близо 6000 души. След победата на Гърменския чинар и класирането му за международния конкурс, симпатизантите на инициативата се активизираха и проведоха мащабна кампания в интернет и сред свои близки и познати за набиране на подкрепа и гласове за българския претендент.

Това доведе и до някои неочаквани негативни резултати, като опит да се манипулира крайният резултат чрез генерирането на значителен брой „нечестни“ гласове от България – близо 5000. Фалшивите гласове бяха подадени едва от няколко потребители в рамките на кратък период от време, което предизвика съмнение в истинността им и доведе до повторна проверка на адресите, от които бяха регистрирани, като се оказа, че електронните адреси не съществуват реално. Подобни опити за манипулация на крайния резултат, но в по-ограничен мащаб, бяха регистрирани и във вота за претендентите от останалите четири държави. Регистрираните фалшиви гласове бяха изтрити и с тях беше намален окончателният брой на гласовете за всеки от финалистите.

Липата от Леличени ще бъде наградена на специална церемония, организирана от чешката фондация „Партньорство” и Международния съюз за защита на природата и природните ресурси (IUCN) по време на Зелената седмица в Брюксел, като ще получи трофей, дело на известния чешки автор Мартин Патрични. Според документите, дървото е преживяло няколко бедствия, сполетели селото, включително суша, ураганна буря, пожар и наводнения. Хората от Леличени смятат, че тяхната липа расте на благословено място. Благодарение на своята забележителна история тя беше подкрепена от повече от 23 хиляди души в онлайн вота. Повече за нея и останалите финалисти можете да научите на страницата на международната инициатива.

Следващото издание на българския конкурс „Дърво с корен“ се очаква да започне през април тази година. Победителят в него ще участва в надпреварата за европейско дърво на годината през 2012 г., към която тогава ще се присъединят Франция, Ирландия и Полша.

Резултати от гласуването:

1 място – Липата в Леличени (Румъния) – 23 298 гласа
2 място – Чинарът в Гърмен (България) – 18 374 гласа
3 място – Чинарът в Летени (Унгария) – 8 836 гласа
4 място – Дъбът в Дубине (Словакия) – 3 403 гласа
5 място – Дъбът на Хром (Чехия) – 2 312 гласа

 

Снимка: Гърменският чинар. Стоил Димитров

 

Loading