Над 180 души посетиха щанда на фондация „ЕкоОбщност“ на Алеята с чинарите във Вършец, за да научат любопитни факти за живота и възстановяването на белоглавия лешояд като гнездящ вид във Врачански Балкан. Информационна кампания, насочена към популяризиране на биоразнообразието от птици в района на природния парк, течеше през цялата седмица, когато традиционно се провежда Празникът на курорта, минералната вода и Балкана. Младежи от училището във Вършец промотираха по време на празника познавателния маршрут на белоглавия лешояд сред местния туристически бизнес, за да предложат на гостите на града едно по-различно изживяване от традиционната СПА почивка.
Тази събота и неделя екипът на фондация „ЕкоОбщност“ и ученици от СОУ „Иван Вазов“, Вършец и Лесотехническа професионална гимназия, Берковица привличаха жители и гости на балнеоложкия курорт с малко по-необичайни занимания. На щанда се предлагаха любознателни игри за децата и се провеждаше викторина с награди, в която се включиха близо 20 желаещи. Никой не си тръгна без поощрение, но най-голямата награда бяха новите знания, които всички получиха за защитените видове птици, населяващи района. През целия съботен ден атрактивна изложба от природни картини и фотографии на Врачански Балкан привличаше минувачи и ги приканваше да се включат в предстоящата разходка с беседа до адаптационната клетка на белоглавите лешояди край близкото село Долно Озирово.
Клетката е построена през 2008 г., за да приютява за една година внесени от чужбина белоглави лешояди с цел привикване и припознаване на околния район като техен нов дом, преди да бъдат освободени в природата. Стремежът е птиците да останат и продължат да се размножават тук, за да се възстанови ценният им вид на територията на Стара планина, където те са били многобройни и обичайно разпространени в миналото. Осем години по-късно във Врачански Балкан са освободени 46 белоглави лешояда, а тази година са излюпени и над 10 малки за целия район на Стара планина. Тези и много други интересни факти за „санитарите в природата“ научиха включилите се в познавателната обиколка. За нея най-ентусиазираните любители на екотурове трябваше да станат рано в неделя, за да могат да видят лешоядите, които обичайно са активни сутрин. Участниците наблюдаваха птиците от изграденото за целта укритие, предлагащо гледка към клетката и площадката им за подхранване. Всички останаха повече от доволни от разходката, споделяйки: „Колко нови неща научавам тук, много е интересно, добре че се записах.“.
Изложбата с картини и фотографии на маршрута и лешоядите и информационни брошури, разпространени в туристически обекти във Вършец, ще продължат да приканват желаещи да видят и научат повече за тези малко познати птици, като посетят пътеката на белоглавия лешояд в ПП „Врачански Балкан“, която е достъпна от пролет до есен. Важно е да знаем, че за да можем да се радваме на тяхното присъствие и занапред, птиците не трябва да се безпокоят и доближават на повече от 500 м, особено през размножителния им период, който трае повече от 6 месеца. Защото лешоядите снасят само веднъж годишно, само 1 яйце.
Проект „Млади водачи за опознаване и опазване на биоразнообразието в района на Натура 2000 защитени зони „Врачански Балкан“ и „Западна Стара планина и Предбалкан“ се изпълнява от фондация „ЕкоОбщност“ в партньорство със СОУ „Иван Вазов“, гр. Вършец и Лесотехническа професионална гимназия, гр. Берковица и се финансира в рамките на програмата „Мтел еко грант – природа с бъдеще“.
За повече информация за програмата посетете www.mtel.bg/priroda