28 ноември 2014 г.
На церемонията по награждаване, която се проведе вчера в Полски институт в София, станаха известни победителите в петте категории на тазгодишното юбилейно издание на конкурса, търсещ историите, свързващи природата с хората. В онлайн гласуването най-много гласове в своя подкрепа получи чинарът на площада в с. Арчар, обл. Видин, който зае първото място и беше обявен за „Дърво с корен“ на 2014 г.
Въпреки че е само на 51 години, той отдавна се е превърнал в част от битието на своите съграждани. Чинарът е засаден през 1963 г. от тогавашния озеленител, който определил мястото му пред сградата на Съвета, в близост до училището, църквата и читалището на селото. Повече от половин век дървото е неизменен участник в делниците и празниците на местните хора. Номинацията бе подадена от Мирослав Людмилов, чийто прадядо Кирил Николов, е бил основен участник в засаждането, а той самият се е включвал в мероприятия за грижа и опазване на дървото, които се предават като традиция през поколенията. Мирослав връчи на фондация „ЕкоОбщност“ поздравително писмо в знак на благодарност и признателност към усилията на екипа й за популяризиране на дърветата като част от културно-историческото ни наследство.
В категория „Вековните дървета говорят“ победители тази година станаха група източни чинари, растящи в местност „Чифлика“ край с. Белащица, обл. Пловдив. Те спечелиха първото място със сериозна преднина и 221 гласа в своя подкрепа. Тези многовековни дървета се свързват със спомена за ослепените Самуилови войници, основали селото преди точно 1000 години край най-величественото – Старият чинар. На чинара и растящата до дънера му изящна калина Пенчо Славейков посвещава шедьовъра си „Неразделни“, а живописецът Златьо Бояджиев го увековечава в своя „Пейзаж от Белащица“. Чинарите бяха номинирани в конкурса от Христо Христов от Пловдив, Кметство село Белащица с кмет г-жа Цветанка Читакова, и Националното сдружение на стенографите, машинописците и компютърните оператори с председател инж. Карамфил Матев.
В категория „Млад природолюбител“ бяха отличени децата от група „Мечо Пух“ от ЦДГ „Първи юни“ в Горна Оряховица с ръководител Мадлена Георгиева. Заедно със своите родители, през пролетта, те са засадили в двора на градината 2 ясена, 1 брезичка и 1 гинко билоба по случай „Деня на Земята“, с вярата, че всяко посадено дърво ще запази надеждата за чист въздух, ще допринесе за красотата около нас и ще бъде дом на птичките.
За победител в допълнителната категория „Дърво с бъдеще“ журито излъчи магнолията, засадена от гимназистите от випуск 2013/2014 на Национална гимназия за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ в гр. Варна, чиято номинация изпрати Александър Иванов, председател на Ученическия съвет. По отдавнашна традиция, наречена „Засади дърво – дари живот“, всяка година абитуриентите засаждат по едно дърво в двора на своето училище и така дават пример на следващия випуск.
Първият победител в най-новата категория на конкурса – „Дървото на нашето семейство„, е номиниран от Александра Стефанова, която ни разказа за нар, пораснал като издънка от пъна на старо дърво, засадено от нейните баба и дядо в градината им в гр. Петрич. Въпреки че дървото отдавна е било изсъхнало, то е дало живот на ново дръвче, растящо с две стъбла – така както тя и сестра й са малките наследници на своя род.
По време на церемонията беше отделено място и внимание и на творчеството на признати български поети, които са увековечили горите и дървета в своите стихове. Както знаете, тази година, покрай конкурса, но без състезателен елемент, отправихме предизвикателство и към любителите на родната поезия – да ни изпратят стихотворения на български автори, вдъхновени от природата. Избрана част от получените по тази покана произведения беше споделена на събитието.
Наградите за участниците са осигурени, благодарение на дългогодишните партньори на конкурса „Адвенчър нет“ и National Geographic Kids България и на новопривлечената подкрепа от социална мрежа „Ятото“.
Първенецът в конкурса, спечелил титлата „Дърво с корен 2014“, ще получи подходяща грижа от специалист за оглед и евентуални оздравителни мерки за подобряване на състоянието му и/или при необходимост – поставяне на информационна табела и дървено ограждение. То автоматично става финалист в конкурса „Европейско дърво на годината 2015„, в който ще представи страната ни на международно ниво. Догодина в него ще се състезават дървета от общо 13 държави и се надяваме, че любимецът на с. Арчар също ще получи силна подкрепа от цялата страна, за да спечели убедително европейската титла така, както го направи Старият бряст в началото на тази година. Гласуването очаквайте през февруари на www.treeoftheyear.org.
Класиране на финалистите в двете категории, участвали в онлайн гласуването
на конкурс „Дърво с корен 2014“
Класиране в основната категория „Дърво с корен 2014“:
1. Първо място 1154 гласа Чинар на площада в с. Арчар, обл. Видин,
номиниран от Мирослав Людмилов от с. Арчар
2. Второ място 994 гласа Дъб в двора на Христо Генов в с. Градина, общ. Първомай,
номиниран от Христо Христов от Пловдив
3. Трето място 282 гласа Космат дъб в местност „Могила“ над гр. Сливница,
номиниран от Община Сливница
4. Четвърто място 179 гласа Джигуровският чинар, общ. Сандански,
номиниран от Миглена Георгиева от Лондон
5. Пето място 169 гласа Круша „водник“ в двора на Даскаловата къща в гр. Трявна,
номинирана от Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство, гр. Трявна
6. Шесто място 94 гласа Дяволското дърво край с. Синеморец, общ. Царево (дъб благун),
номинирано от WWF
7. Седмо място 77 гласа Вековна черница в двора на църквата в с. Крамолин,
общ. Севлиево, номинирана от Стефка Христова от с. Крамолин
8. Осмо място 44 гласа Самотният бор в местност „Ашиклар“ в Берковския Балкан,
номиниран от Георги Генов от Берковица
9. Девето място 23 гласа Качармовата топола, с. Дъбене, общ. Карлово (черна топола),
номинирана от Данаил Стоицев от Пловдив
10. Десето място 16 гласа Шоповото дърво на пл. Славейков в гр. София (чинар),
номинирано от Симона Костадинова от София
Класиране в допълнителната категория „Вековните дървета говорят“:
1. Първо място 221 гласа Белащенските чинари в м. „Чифлика“, с. Белащица,
обл. Пловдив, номинирани от Христо Христов от Пловдив и Кметство село Белащица с кмет г-жа Цветанка Читакова,
и Националното сдружение на стенографите, машинописците и компютърните оператори с председател инж. Карамфил Матев
2. Второ място 57 гласа Източен чинар в двора на манастир „Св. Георги Победоносец“,
с. Златолист, общ. Сандански, номиниран от Гергана Атанасова от София
3. Трето място 47 гласа Скравенският дъб до манастир „Свети Николай“ в с. Скравена,
общ. Ботевград, номинира от Дамски клуб „Инър Уил“-Ботевград
Конкурсът „Дърво с корен“ на фондация „ЕкоОбщност“ се провежда със съдействието на
Адвенчър нет, NatGeo България, NG Kids България, Ятото и с финансовата подкрепа на Европейската комисия.