Доброволци и самодейци от читалище „Христо Ботев–2008” в с. Гарван се заеха да превърнат кметство Гергини в територия на съхранени овощни сортове, традиционно отглеждани в този край. В дворовете на местните жители и на три обществени терена ще израснат млади присадки на характерни за района ябълки, круши, сливи, мушмули, праскови. Така, след няколко сезона, всеки ще може да си вземе калем или просто да откъсне плод, за да усети вкуса от детството на нашите баби и дядовци.

Все повече от познатите на възрастните хора дюли, ябълки, круши, сливи, череши, дренки са на изчезване. Оставени без грижа в някогашните бахчи, някои от тях продължават да раждат здрави плодове и са много по-устойчиви от новите хибридни сортове, които боледуват, ако не се третират с препарати за растителна защита. Затова и целта на проект „неЗабравено имане” е не само да съхрани изчезващите местни сортове овощни дървета, но и да припомни естествените методи за отглеждане. Тяхното оцеляване и връщането им в градините на стопаните от кметството ще спомогне за запазване на биологичното разнообразие, чистота на природата и по-здравословна среда за хора и животни.

В рамките на проекта бяха издирени и маркирани над 20 сорта традиционни овошки, от които са взети и присадени калеми върху подходящи за целта фиданки. Част от тях ще бъдат „осиновени” от местните хора в собствените им имоти, а за други ще се грижат доброволците от читалището. Вече на три места, в селата Гергини, Гарван и Николчовци, се оформят демонстрационни зони, в които ще растат фиданките на подновените стари овощни сортове. Също така беше проведена и информационна среща, на която жителите на кметство Гергини си припомниха, че техните баби и дядовци са приготвяли отвари и настойки от билки, за да предпазват растенията в своите градини. Те научиха за „новия” подход в промишленото земеделие, който цели ограничаване на вредното въздействие на химическите препарати за агрозащита и получиха лесни за изпълнение съвети от специалист агроном и овощар за приготвяне на екологични разтвори за предпазване на овошките от вредители и болести.

В посланици на идеята сред своите семейства и приятели се превърнаха участниците в организираното художествено ателие под надслов „Даровете на природата”. То събра деца и внучета, които твориха с природни материали, рисуваха пейзажи, натюрморти и илюстрации, а техните творби се превърнаха в сувенири за най-активните съмишленици на проекта. За своето участие осиновителите на подновени сортове овощни дръвчета получиха и обозначителни знаци. Успешната работа по проекта беше отбелязана с празник и кулинарно състезание „Имане в буркани”, който прикани домакините да изпразнят бурканите със сладко и вложат съдържанието им в палачинки, бухти, мекици и сладкиши.

Работата на дейците от читалището в с. Гарван не спира до тук. Тяхното начинание беше подкрепено от местен земеделец, който дари имот за създаване на овощна градина от традиционни за района, но обречени на изчезване сортове сливи. В продължение на идеята на проекта доброволците имат намерение да възстановят и някое от двете съхранени, но недействащи в момента сушила за сини сливи. А те не се използват поради липса на достатъчни количества от сорта „мажаркиня” и „караджейка”. От караджейката се е правел по тези места, по балканджийски способ, истинският пестил, неслучайно наричан „габровски шоколад”.

„НеЗабравено имане” е поредният успешен проект по програма „Градски предизвикателства” на фондация „ЕкоОбщност”, която се осъществява с финансовата подкрепа на фондация „Чарлз Стюарт Мот”. Той цели да запази биологичното разнобразие и насърчи природосъобразния начин на живот чрез отглеждането на устойчиви местни сортове овошки и ограничаване използването на вредните за хората и средата препарати за растителна защита.

 

 

Loading