3 февруари 2015 г.
Всяка година 2 февруари се отбелязва от хиляди хора по целия свят като празник на водата и влажните зони. На този ден си припомняме необходимостта да сме отговорни към водата, към себе си и към застрашения екологичен баланс на цялата планета, и че всяка малка крачка в тази посока има значение. За да сме по-информирани и активни към опазването на околна среда, по случай Деня на влажните зони, заедно с младежи от училищата в Сливница, Брезник и с. Ноевци вчера посетихме една от 11-те такива в България – Драгоманското блато.
В Центъра за опазване на влажните зони в Драгоман 25 ученици и техните учители научиха повече за климата в района, за водния обект, неговите проблеми и начините за тяхното разрешаване, както и за дейността на Центъра и усилията, които се полагат за възобновяване и съхраняване на тази екосистема. След лекцията младежите посетиха Центъра за размножаване на сухоземни костенурки, а после се разходиха и из самото блато. От проведената на място беседа разбраха защо влажните зони са жизненоважни за нашето съществуване и за биологичното разнообразие, както и за ролята им в борбата с климатичните промени. А по-смелите сред участниците дори се качиха на кулата за наблюдение на птици, откъдето, въоръжени с бинокли, се любуваха на прекрасната гледка към блатото.
Световният ден на влажните зони се отбелязва във връзка с подписаната на 2 февруари 1971 г. Рамсарска конвенция за опазване на влажните зони. По нейни официални данни, за последните 100 години човечеството е унищожило 64% от влажните зони на планетата (реки, езера, блата, крайбрежни заливни територии), а това на свой ред е довело до огромни екологични, климатични и икономически проблеми. Добрата новина е, че днес все повече хора се информират за ситуацията и имат смелостта да предприемат стъпки към промяна.
Посещението на Драгоманското блато е част от дейностите по проекта „Климатът зависи от нас“, финансиран от Българо-швейцарската програма за сътрудничество чрез Фонда за реформи, свързани с участието на гражданското общество, насочен към училища и местни общности в Западна България, чрез който фондация „ЕкоОбщност“ се стреми да засили гражданското съзнание и участие в тези райони по отношение на проблемите, свързани с климатичните промени.