В последните седмици преди лятната ваканция продължме посещенията си в училища от Западна България, за да провокираме младежите там да се замислят върху екологичните проблеми на мястото, където живеят. Миналия вторник бяхме във Враца, където с 30 десетокласници от ПМГ „Акад. Иван Ценов” се упражнявахме в разработването на екипен проект. Предизвикахме учениците да предложат инициативи, които да спомогнат за преодоляване на наблюдавани от тях местни проблеми на околната среда. За целта те направиха предварително проучване, като обиколиха центъра на града и анкетираха случайни граждани. С интервютата младежите събраха мнението на врачани какво намират за проблемно в своя град по отношение на чистотата, качествота на въздуха и водите, състоянието на зелените площи и не на последно място – смятат ли, че за града съществува риск от наводнения. Така събраната информация насочи петте екипа при последващото дефиниране на конкретни проблеми, на чието решаване посветиха и своите проектни разработки.

На следващия ден по същата тема работихме и в Брезник, заедно с 18 младежи от СОУ „Васил Левски”, които освен анкетирането на свои съграждани, направиха и наблюдение на състоянието на реката, която преминава през града. Като основни проблеми излязоха липсата на контейнери за разделно сметосъбиране, каквито допреди години е имало, както и силно обраслото с растителност речно корито, за чието състояние и замърсеност жителите държаха отговорна основно Общината и ниската култура на хората. Младежите съсредоточиха усилията си в планирането на кампании, насочени към почистването на града от отпадъци и намаляване замърсеността на въздуха чрез залесяване на околните терени.

С много реалистични и наситени с активности екокампании ни изненадаха деветокласниците от ПМГ „Св. Кл. Охридски“ в Монтана по време на днешното ни посещение в училището. Младежите изведоха голям брой екологични проблеми, наблюдавани от тях самите и посочени от гражданите, които анкетираха. Интересно е да се отбележи, че и тук, като основен виновник за замърсяването на града с отпадъци, жителите посочваха местната власт. Малко бяха тези сред запитаните, които смятаха, че боклука си го правим ние, хората. Ето защо единият отбор насочи своята инициатива към възпитаване на самосъзнание и отговорност към околната сред сред населението, вкл. от най-ранна възраст и планираха серия от занимания с деца в различни училища. Другите два отбора предложиха акции по залесяване и мащабна кампания, изпъстрена със събития и информационни дейности за ограничаване на прекомерната употреба на автомобили в града и насърчаване на алтернативни начини на придвижване.

 

Проект „Климатът зависи от нас – засилване на гражданското съзнание и участие по отношение на проблемите, свързани с климатичните промени, в училища и местни общности в Западна България” реализиран с финансовата подкрепа на Конфедерация Швейцария чрез Фонд за реформи, свързани с участието на гражданското общество.

Loading