6 май 2014 г.
Жители на с. Байкал участваха в поредица от еко-беседи, обучения и интерактивен тренинг за повишаване на знанията и уменията им за справяне с наболял местен проблем, свързан с повишената популация на комарите в района, от чиито набези населението страда през голяма част от годината. Проектът на сдружение „Еко Байкал“, изпълняван под мотото „Да запазим дома на жабата дървесница“, предизвика засилен интерес в младежите от региона, които допринесоха за осъществяването му с активно участие в доброволческите дейности.
По брега на р. Дунав, край с. Байкал, живее жабата дървесница, застрашен вид, който обитава високите треви и храстовидната растителност покрай реката, и в чието основно меню влизат комарите. По този начин тя се явява един от естественните биологични регулатори на тяхната численост и със самото си съществуване способства комфорта на жителите и гостите на селото. Поради замърсяването на крайбрежната ивица и унищожаването на нейните местообитания, жабата дървесница започва да изчезва от този район, а комарите се размножават в невиждани размери.
Проведената широка информационна кампания, в която се включиха доброволци от местното читалище „Пробуда 1925“ и младежкото сдружение към СОУ „Евлоги Георгиев“ в гр. Тръстеник, разясни на посетителите на крайбрежието, сред които много рибари, туристи и участници в международната туристическа регата, причините за проблема, както и че те се коренят в безотговорното човешко поведение. Дейностите продължиха с акция по залесяване на върби по устието на реките Дунав и Искър, проведена с подкрепата на ДГС Плевен, като в дългосрочен план очакванията са да се възстановят местообитанията на симпатичното земноводно и така да се регулира по естествен път популацията на комари в района.
„Да запазим дома на жабата дървесница“ e още един от успешните проекти на програмата „Градски предизвикателства“. С него, освен че се обръща внимание на отрицателното въздействие на човешкото поведение върху живите обитатели на екосистемите, последствията от което пряко се отразяват и върху нас, ни напомня, че е нужна всеобща промяна в нагласата на хората за личната им роля в запазването на равновесието в околната среда.