16 юли 2014 г.

За София, не без основание, се говори като за града на кестените – дърветата, които красят централните и кварталните улици на столицата отдавна са се превърнали в неин символ. В стремежа си да запазят този й облик, активни жители на кв. „Яворов“ обединиха усилия в проект за спасяване на близо 150 кестенови дървета, растящи на територията на квартала, нападнати от т.нар. листоминиращ молец.

Листоминиращият молец се разглежда като инвазивен за цяла Европа паразитен вид, който бързо се разпространява и из територията на България, нападайки както изкуствено създадени насаждения от конски кестен, така и естествени кестенови гори. В резултат, много кестени губят своите листа още в средата на месец юли, развиват се по-бавно, по-чувствителни са към екстремни условия и са по-податливи на атаките на други паразити. Отслабеният организъм на дърветата, намалената им листна маса и ограничената им способност да фотосинтезират оказват и значителен негативен ефект върху състоянието на околната среда, тъй като отчасти те губят способността си да влияят върху микроклимата – през летните и есенните месеци това увеличава риска от прегряване и презасушаване на въздуха, а отсъствието на листна маса води и до по-високи нива на шумово, прахово и газово замърсяване. Всички тези негативни последствия оказват пряко влияние както върху другите организми, обитаващи териториите с кестенови насаждения, така и върху здравето на хората.

Този актуален екологичен проблем, имащ своето общоградско и глобално измерение, пряко засяга и жителите на столичния квартал „Яворов“, който се отличава с многобройните си кестеновите дървета, основно оформящи зеления пейзаж на района. За да подобрят състоянието на дърветата, ентусиастите от група „Кестен“, в сътрудничество с фондация „Цвете“, предприеха конкретни действия за ограничаване на негативното влияние на вредителя. В рамките на своя проект, в който активно се включиха и техни съкварталци, те осъществиха няколко акции за събиране на окапалата през есента кестенова шума – основна и най-ефективна мярка за борба с молеца, които бяха последвани от пролетни акции за поставяне на феромонни капани. За успеха на инициативата в дългосрочен план голяма роля има и птицата-символ на София – големият синигер, която е естествен враг на листоминиращия молец. За привличането й като съмишленик местната група постави по дърветата близо 20 къщички за птици, като две от тях вече са потвърдено населени с наематели.

С предвидените дейности проект „Кестените на Яворов“ цели подобряване на състоянието и опазване на кестеновите дървета, а оттам и цялостно подобряване на средата и микроклимата в квартала. Създаденият работещ модел, основан на принципите на гражданската инициатива, е пример за една добра практика, която има потенциал да бъде възприета и последвана и от други общности и институции, засегнати от същия или подобен проблем.

Проектът е и сред успешните примери, финансирани по програма „Градски предизвикателства“, как един екологичен проблем в средата на живот може да бъде разрешен чрез въвличане на пряко засегнатата от него местна общност и насърчаване на гражданската активност.

Loading