На 22 април 2011 г., по случай Деня на Земята, започва конкурсът „Дърво с корен 2011“ на фондация „ЕкоОбщност“. Всички, които имат любимо дърво или дърво, което е по-специално за тях, семейството, общността или населеното им място, са поканени да го номинират до 31 август 2011 г. Победителят в конкурса ще получи специализирана грижа, която да стабилизира и подобри състоянието му. Дървото също така ще се включи в международния конкурс „Европейско дърво на годината 2012”, в който ще се състезава с националните победители на останалите държави участнички.

„Дърво с корен“ се провежда за втора поредна година в България. Инициативата е част от проекта „European Tree of the Year”, организиран от чешката фондация „Партньорство“ с подкрепата на Държавния фонд по околна среда и Министерството на околната среда на Република Чехия и под патронажа на еврокомисаря по въпросите на околната среда Янез Поточник.

Инициативата за конкурс, в който хората да номинират и избират обичано и скъпо за тях дърво е подета преди 10 години от фондация „Партньорство“. От тогава до сега той се провежда ежегодно в Чехия при нарастващ интерес. Основната му идея е да се привлече вниманието на хората към тяхното природно наследство и богатство, към околната среда, която обитават съвместно. Дърветата винаги са били в сърцето на културата и традицииите на хората, но животът им там не винаги е бил лесен.

Конкурсът, по простичък и разбираем начин, повдига въпросите за проблемите на околната средазагубата на биоразнообразие и необходимостта от съвместни усилия, за да бъдат те преодолени. Чрез него се популяризират не само красивите и харизматични дървета, но и общностите, които милеят и се грижат за своята природа и съхранението й.

Историята на инициативата показва, че тя има капацитета да обединява общностите в името на важна за тях кауза. Неведнъж, чрез привличане на поддръжници, които да гласуват за застрашено дърво в конкурса, хората са успявали да го спасят от отсичане или увреждане, като по този начин са се противопоставяли на инвестиционни проекти, застрашаващи околната среда.

Освен голямата награда „Дърво с корен 2011“, която ще заслужи българският победител през тази година, в конкурса ще бъдат отличени победители и в още две категории – „Млад природолюбител“ и „Дърво с бъдеще“.

В категория „Млад природолюбител“ ще бъдат класирани номинациите за дървета, направени от деца между 6 и 14 годишна възраст. Наградата за спечелилото дете е рафтинг приключение, осгируено от „Адвенчър нет“ и допълнителни подаръци от списание National Geographic Kids Bulgaria.

„Дърво с бъдеще“ е насочена към природолюбители, които обичат да садят дръвчета и да се грижат за зеленината около себе си. В нея могат да участват всички, които са посадили собствено дръвче, което към момента е на не повече от 5 години и полагат грижи за него. Стопанинът на отличения победител ще получи ваучер за градински инструменти и принадлежности.

След изтичане на срока за номинации на 31 август 2011 г., журито на конкурса ще избере десет финалиста, от които чрез гласуване ще бъде излъчен победителят в конкурса. Той ще стане известен през октомври 2011 г. Журито ще посочи и победителите в допълнителните категории.

Условията за участие в „Дърво с корен 2011“ може да видите тук.

 

„ДЪРВО С КОРЕН 2010”

Първото издание на конкурса „Дърво с корен“ в България, проведено през 2010 г., беше организирано по инициатива на фондация „ЕкоОбщност“. В конкурса се включиха 180 номинации на дървета от цялата страна. В гласуването своя вот подадоха близо 6000 души, като избраха за победител 600-годишния чинар в с. Гърмен, обл. Благоевград. Номиниралият дървото – Мария Софтова от с. Гърмен, получи награда рафтинг приключение по р. Струма, осигурено от „Адвенчър нет“.

Дървото получи правото да участва в „Европейско дърво на годината 2011”, където се нареди на второ място с 18 000 гласа от страната и чужбина.

В категория „Млад природолюбител“ наградата – абонамент за списание NG Kids Bulgaria и допълнителни награди, осигурени от списанието и фондация „ЕкоОбщност“ – взеха учениците от клуб „Бъдеще за Земята“ към ОУ „Пенчо Славейков“, гр. Димитровград за осиновения от тях 60-годишен бадем.

В другата допълнителна категория – „Дърво в опасност“, журито отличи две дървета – вековния чинар от парк „Бедечка“ край гр. Стара Загора, номиниран от ученици от 10 ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, гр. Стара Загора, и вековен дъб, растящ в местността Картала край с. Аврен, обл. Варна, номиниран от Петър Йовев от с. Аврен. Номиниралите двете дървета получиха чекове за по 500 лв., които да бъдат изхарчени целево за опазването на дърветата.

Журито реши да връчи и специална награда – „Дърво с бъдеще“ – на Адриана Бонева от Плевен за засадения от нея габър.

 

„ЕВРОПЕЙСКО ДЪРВО НА ГОДИНАТА”

Инициативата е организирана от чешката фондация „Партньорство“, с подкрепата на Държавния фонд по околна среда и Министерството на околната среда на Република Чехия и под патронажа на еврокомисаря по въпросите на околната среда Янез Поточник. Тя е продължение на чешкия конкурс „Дърво на годината“, който се провежда вече 10 години. Поради неговия успех фондация „Партньорство“ инициира изнасянето му на международно ниво.

През 2007 г. свой конкурс „Дърво на годината“ започва да провежда и Словакия, а през 2010-а идеята подеха и България, Румъния, Унгария. През тази година ще се включат също Франция, Ирландия и Полша. Към конкурса интерес за бъдещо включване провиха Холандия, Португалия и дори Кения.

За първи път през 2011-а беше проведено гласуване за европейско дърво на годината, като победител, с 23 000 гласа, стана липата от с. Леличени, Румъния. Наградата беше връчена на официална церемония, организирана със съдействието на Международния съюз за защита на природата (IUCN) по време на Зелената седмица в Брюксел.

 

ФОНДАЦИЯ „ЕКООБЩНОСТ“

Фондация „ЕкоОбщност“ е неправителствена организация в обществена полза. Създадена е през ноември 2003 г. като местния партньор на още 5 фондации, работещи в подкрепа на местни екологични инициативи в Чехия, Румъния, Полша, Словакия и Унгария. От тогава до днес работим активно по привличане на средства (главно от външни донори) за подпомагане на граждански инициативи по опазване на биоразнообразието, насърчаване ползването на възобновяеми енергийни източници и енергийната ефективност, подобряване на градската среда и мястото ни на живот със собствени усилия, изграждане на екопътеки за пешеходен и велотуризъм и популяризиране на културно-историческото и природно наследство. Стремим се да подпомогнем реални и искрени усилия на гражданите не само да запазим ценната ни природа, но и да станем общество, което с начина си на живот показва зрялост и разбиране, че ресурсите и Земята са общи и отговорността да ги стопанисваме и пазим – на всекиго. В резултат от работата ни, до момента сме подпомогнали над 270 инициативи в цялата страна. Паралелно с подкрепата ни, се стремим също сами да изпълняваме определени дейности, ориентирани главно към промяна на мисленето и начина на живот на хората към по-устойчиви практики.

 

ФОНДАЦИЯ „ПАРТНЬОРСТВО“, ЧЕХИЯ

Фондация „Партньорство“ е най-значимата фондация в Република Чехия, работеща в подкрепа на устойчивото развитие. От своето създаване през 1991 г. тя е подкрепила 2722 проекта на неправителствени организации, училища, общини и отделни хора чрез грантове на стойност над 9,52 млн. евро. Заедно с четири фондации от БългарияРумънияСловакия и Унгария е част от сдружение „Партньорство за околна среда“.

 

Снимка: Lenka Mitrenga

 

Loading