Победителят в тазгодишния конкурс „Дърво с корен“ на фондация „ЕкоОбщност“ пази тайни от историческото ни минало. Вотът на 1111 души определи вековна черница и два ореха в с. Глушник, Сливенско за най-харесваните дървета в България за 2012 г. И трите са обявени за защитени със заповед на министъра на околната среда и водите през м. август тази година.
Орехите са на повече от 200 години, а черницата е над 500-годишна. „Под нея често е отсядал Панайот Хитов, който я описва в книгата си „Как станах хайдутин“ като място, където е събирал хайдутите си“, сподели на церемонията по награждаване, провела се на 7 декември в София, номиниралият дърветата Стефан Стефанов от гр. Сливен. На мястото, където растат защитените вековни дървета, е била къщата на Паскал Воеводa, дясна ръка и най-верен ятак на Панайот Хитов. Този двор Панайот Хитов е използвал за сборно място на четата си и многократно го споменава в книгите си. Лагерът на четата на Хитов е бил в Матейския Балкан – само на няколко километра северно от с. Глушник.
Археологът доц. д.и.н. Стефан Лисицов, дългогодишен изследовател и познавач на Сливенския край, потвърди, че районът крие и редица културни феномени от различни епохи (тракийско светилище, средновековни крепостни съоръжения, рудни находища на цветни метали, използвани в древността) и тепърва предстои те да бъдат описани и изследвани.
Заместник-кметът на Община Сливен Румен Стоилов, който присъства на церемонията по награждаване, връчи плакет от името на Община Сливен на Любомира Колчева, директор на „ЕкоОбщност“, в знак на благодарност и признание към усилията на фондацията и екипа й за популяризиране на местното природно наследство.
Победителят в конкурса бе излъчен с електронно гласуване измежду 10-те най-добри предложения, постъпили тази година, от общо 47 номинации от цялата страна.
Второ място, със 782 гласа, заеха черниците в местността Черничките в Златарица, номинирани от клуб „Млад природолюбител“ към СОУ „Св. св. Кирил и Методий“, гр. Златарица, а на трето място, със 722 гласа, остана хилядолетният чинар от с. Белащица, Пловдивско, номиниран от Валентина Псалтирова и Христо Христов.
Заместник-областният управител на Областна администрация Монтана Нина Петкова получи грамота за номинацията на вековен дъб, който се намира в землището на с. Гаганица, местност Калиманица, Берковско. Той събра 284 гласа и се нареди на 5. място в крайното класиране.
В допълнителните категории на конкурса наградата за „Млад природолюбител“ получи клуб „Млад еколог“ от ПУИ „Асен Киселинчев“ в гр. Долни Дъбник – за прихващане от издънка на яворово дръвче и грижа за него, а в категория „Дърво с бъдеще“ Росен Спасов от Враца бе отличен за усилията си по запазване на редкия сорт черница „Стамболски дуд“.
При обявяването на победителите, Тихомир Томов от фирма „Алпин джобс“, партньор в провеждането на конкурса, предложи, в допълнение към наградата за победителя в конкурса (грижа за черницата и орехите в с. Глушник), да обгрижи и черницата от Враца, за да може младото дърво да укрепне и се развива добре.
10-те финалиста, участвали в онлайн гласуването за голямата награда:
1. Вековни черница и орехи, с. Глушник, обл. Сливен – 1111 гласа
Възраст: 200 и 500 години
Номинирал: Стефан Стефанов
2. Черниците в местността Черничките в Златарица – 782 гласа
Възраст: 350-400 години
Номинирал: Клуб „Млад природолюбител“ към СОУ „Св. св. Кирил и Методий“, гр. Златарица
3. Хилядолетен чинар, с. Белащица, Пловдивско – 722 гласа
Възраст: 1100 години
Номинирали: Валентина Псалтирова и Христо Христов
4. Чинар в двора на манастир „Св. Георги Победоносец“, с. Златолист, общ. Сандански – 293 гласа
Възраст: 1300 години
Номинирал: Васил Харизанов, с. Катунци
5. Вековен дъб, бивше с. Калиманица, бившето с. Гаганица, Берковско – 284 гласа
Възраст: 380 години
Номинирал: Областна администрация Монтана
6. Ясенът между селата Китка и Круша, общ. Аврен – 115 гласа
Възраст: 250 години
Номинирали: кметовете на двете села
7. Столетен дъб край манастир „Св. Николай Чудотворец“, с. Скравена, общ. Ботевград – 109 гласа
Възраст: 520-550 години
Номинирали: Симеонка Влайкова, Дамски клуб „Inner Wheel”, гр. Ботевград
8. Стара черница, с. Петко Славейков, обл. Габрово – 52 гласа
Възраст: 180 години
Номинирали: 1. Крум Табаков, Ахмет Ахмедов, Стоян Костадинов, гр. Севлиево; 2. Цветомира Маринова, гр. Севлиево
9. Кривото дърво, гр. Копривщица – 43 гласа
Възраст: 400 години
Номинирал: ДГС–Пирдоп
10. Хибискус (дървесна ружа), Троян – 25 гласа
Възраст: 12 години
Номинирал: Музей на занаятите, гр. Троян