10 юни 2014 г.

Днешният слънчев ден доведе ученици от 159-то СОУ на открит урок в градинката зад Националната художествена галерия. Заниманието беше посветено на вековните дървета, за които децата научиха по какви характерни външни белези могат да ги разпознаят, защо те са важни за нас и как да помогнат за опазването им.

С огромен ентусиазъм и спортен хъс участниците в обучението се включиха в последвалата откривателска игра, в която имаха за задача да намерят, обозначат и разпознаят вида на вековните дървета, които растат в градинката. В надпреварата множество дървета набързо бяха измерени, описани и окичени с цветните ленти на четирите отбора. Всички те демонстрираха вроден търсачески нюх, който не само им помогна да се справят успешно с предизвикателството, но дори и да намерят бъдещите вековни дървета. За своето усърдие екипите получиха отборни и поощрителни награди и на всички 21 любители-търсачи бяха връчени сертификати за експерт-откриватели на вековни дървета.

Обучението се осъществява в рамките на проект „Вековните дървета във вековния град 2.0“, изпълняван в партньорство от фондации „ЕкоОбщност“ и „Пясъчен часовник“ и сдружение „Див рошков“, благодарение на финансовата подкрепа на Програма „Мтел еко грант“ и съфинансиране от Европейската комисия.

Loading