29 май 2014 г.

Вчера в 91 НЕГ „Проф. Константин Гълъбов“ беше проведен необичаен урок в часа по география. В рамките на инициативата „Вековните дървета във вековния град 2.0“, осъществявана от фондация „ЕкоОбщност“ в партньорство с фондация „Пясъчен часовник“ и сдружение „Див рошков“, повече от 70 деветокласници се запознаха с многостранното и благотворно влияние на дърветата върху комфорта на живота ни в градската среда.

Учениците с интерес слушаха презентацията, която ги запозна с екологичната, естетическа и културна стойност на вековните дървета. В рамките на часа те научиха какви любителски методи съществуват за определяне на възрастта и разпознаване на едно вековно дърво, кои държавни институции отговарят за опазването на тези забележителни столетници и как лично могат да допринесат те да бъдат защитени чрез включването им в Регистъра на вековните дървета.

Любопитство предизвика въпросът кое е най-старото дърво в София и в страната, както и какви интересни легенди се носят около някои от многолетните представители на дървесното царство в столицата. Младежите чуха историите на Летния дъб на Фердинанд и Славейковите дъбове, запознаха се и с трите маршрута на вековните дървета в София, достъпни като печатна и интерактивна карта – пътеводител. А в края на урока бяха поканени да се квалифицират като експерт-откриватели на вековни дървета в предстоящите занимания, които ще се проведат в софийски градини и паркове.

Проектът се осъществява, благодарение на финансовата подкрепа на Програма Мтел еко грант
и съфинансиране от Европейската комисия.

Loading