3 юни 2014 г.
Учители от Западна България обсъдиха примери за включване на различни упражнения и занимания по темите почви, води, земеделие, биоразнообразие, устойчива енергия, потребление и мобилност в работата си с ученици, като начин за запознаване с проблемите, свързани с изменението на климата. Семинарът по темата се проведе на 31 май 2014 г. в София, в рамките на проект „Климатът зависи от нас„, изпълняван от фондация „ЕкоОбщност“ и ЕС „За Земята“. Събитието се финансира от Българо-швейцарската програма за сътрудничество чрез Фонда за реформи, свързани с участието на гражданското общество.
Целта на събитието беше да събере идеи и обсъди предложения за занимателни практически задачи и уроци за средношколци, които да бъдат включени при разработката на 2 помагала – за учители и за занимания на ученици, които да спомогнат за доближаване на темата за изменения на климата чрез по-лесни, интересни и допълващи учебното съдържание упражнения и задачи. Помагалата ще бъдат разработени до края на м. август и в началото на новата учебна година ще бъдат представени и разпространени сред учители и младежи от общините Трън, Брезник, Сливница, Годеч, Симитли, Струмяни и Кресна.
Семинарът събра преподаватели от 5 общини – Брезник, Симитли, Кресна, Сливница и София, като сред тях присъстваха и учители, които активно работят с младите хора в извънкласни занимания. Те споделиха своите наблюдения и мнения във връзка с изготвянето на методологията, която да определи обхвата и съдържанието на бъдещите помагала. Стремежът е те да бъдат използвани както в учебните часове, така и в извънкласни форми на обучение (СИП, ЗИП, клубове по екология и др.), така че младежите да могат по достъпен и увлекателен за тях начин, с теми, близки до ежедневието им, да разберат и свържат човешката дейност с промените в природата и климата, и по този начин да изградят отговорно отношение и поведение към околната среда.