4 август 2014 г.
Първата неделя на август затвори трите пресечни улици при Малките 5 кьошета и беляза началото на традиционния фестивал „София диша“. И тази година програмата ще запълни с атрактивни изпълнения и участници петте недели на месеца, всяка от които е посветена на различна тема. Разнообразните проекти ще бъдат разположени на пет различни и емблематични софийски улици и ще привличат столичани с култура, изкуство, екология и социално-образователни инициативи.
Вчера „София диша“ стартира с темата „Екоморфози“, представяща екологичния и био начин на живот в градски условия, в която се включи и фондация „ЕкоОбщност“. В духа на опазването на зелената среда на столицата, на нашия щанд предизвиквахме всеки посетител да се разходи из познатите места на града, за да се срещне с едни не толкова познати негови жители, даряващи ни въздуха, който дишаме – вековните дървета. Всеки желаещ получи Пътеводител на вековните дървета и задачата да обиколи столетниците по един от централните маршрути, за да събере печати от всяко място и участва в томбола с награди. В играта се включиха 23 ентусиасти, които тръгнаха по следите на вековните дървета в София: Стоян Кефирски, Габриела Кирова, Йорданка Димитрова, Стела Димитрова, Весела Вънкова, Елена Колева, Станимир Калчев, Томас Байряков, Борис Бонгалов, Ани Георгиева, Александър Бояджиев, Петър Иванов, Райко Хаджиценев, Стоян Стоянов, Евтим Евтимов, Вяра Лазарова, Боряна Петрова, Яна Детистова, Дженифър Николова, Геновева Бабачева, Катя Петрова, Дарина Миткова, Денислав Георгиев.
Ден след събитието, в офиса на фондацията, в присъствието на независим външен наблюдател – Балин Балинов от радио „Magic FM“, бяха изтеглени и имената на печелившите: Йорданка Димитрова, Дарина Миткова, Ани Георгиева, Дженифър Николова, Стоян Стоянов, Борис Бонгалов, Стоян Кефирски, Яна Детистова и Весела Вънкова.
За повече информация във връзка с инициативата „Вековните дървета във вековния град 2.0“ посетете vekovnite.org, където ще намерите Пътеводителя на вековните дървета в София, интерактивна карта с маршрути и друга любопитна информация. Проектът се осъществява в партньорство със сдружение „Див рошков“ и фондация „Пясъчен часовник“ с подкрепата на Мтел еко грант и съфинансиране от Европейската комисия.