(28 ноември 2013 г.)

Ученици, преподаватели и гости на столичното 32 СОУ заедно проведоха многостранен образователен урок, посветен на вековните дървета. В него със свои материали и презентации се включиха деца от клубовете по рисуване и история към училището и техните ръководители. По време на занятието темата за вековните дървета беше разгледана и представена през три различни перспективи – от гледна точка на изкуството, историята и екологията, но всички те – с акцент върху живата връзка между хората и природата.

Учебният час започна с представяне на отражението на природата и дървото в изобразителното изкуство през различните времена и епохи и презентация на различни творби, в които централно място заемат дърветата като емблематични, свещени и почитани символи. Ученичка от клуба по рисуване беше подготвила презентация за вековните дървета в София и най-известните сред тях.

Интересно за всички беше да научат, че при обявяването си за столица София е била мрачен, мръсен и кален град, който постепенно се трансформира в голям, модерен, европейски такъв, за което имат принос първите български монарси, както и събуденото съзнание и ентусиазъм на отделните граждани. Благодарение на тях, през ХІХ и ХХ век София е била много по-зелена, с красиви паркове и градини с екзотични видове и цветни павилиони.

В края на урока от фондация „ЕкоОбщност“ проведоха игра с въпроси, в която участниците провериха своите познания за вековните дървета, а също и научиха нови и полезни факти за тях. Часът закриха художниците от ателие „Зограф“, които изложиха своята картина на величествен вековен дъб, сътворен по време на урока с бои и естествени материали. А най-важното, което всички запомниха е, че природата е най-великият творец и е важно да живеем в хармония с нея и в града.

„Вековните дървета във вековния град 2.0“ се осъществява с подкрепата на Мтел еко грант

и в партньорство с фондация „Пясъчен часовник“ и сдружение „Див рошков“

Loading