Дядо Коледа повежда борба на страната на озоновите хора във войната с глобалното затопляне, боклукът в балканско село оживява в чудовищни форми, пингвини обличат бански, за да се спасят от жегата и много други митични герои, животни и хора надигат глас в творбите на наградените участници в конкурса „Ние и промените в природата”.

В приключилата на 19 ноември надпревара, организирана от фондация „ЕкоОбщност” и Община Габрово, се включиха повече от 200 души от всички възрасти – деца, ученици, младежи и зрели хора. В над 200 макета, фотографии, рисунки, разкази и есета те разказаха за своето виждане и решение за най-важните проблеми в заобикалящата ни естествена среда.

Освен с богатото въображение и разнообразието на гледни точки, творбите впечатлиха оценяващото жури и с преобладаващите апокалиптични прогнози за последиците от промените в природата. Този факт обаче дава и надеждата, че повечето хора, и особено децата, осъзнават заплахата от безогледната употреба и разрушение на околната среда и необходимостта те да бъдат овладени.

От всички 227 участници, 36 бяха отличени в категориите, в които се състезаваха. Наградите ще бъдат раздадени на победителите през януари 2010 г., а творбите им ще бъдат изложени в Посетителски информационен център „Узана”, в Габрово.

 

Наградени участници в конкурс „Ние и промените в природата”:

 

Категория „Рисунка”

Участници под 7 г.

1. Недко Руменов, 6 г., гр. Попово

Участници от 7 до 12 г.

1. Божидар Йорданов, 9 г., гр. Плевен

2. Анна Първанова, 11 г., гр. Пловдив

3. Стефан Димитров, 7 г., гр. Стражица

Поощрителни грамоти

Марияна Тахчиева, 10 г., гр. Златарица

Дом за деца лишени от родителска грижа „Никола Вапцаров”, гр. Роман

Участници от 13 до 19 г.

1. Невяна Димитрова, 15 г., гр. Каварна

2. Ива Красимир Гумнишка, 15 г. гр. София

3. Даниела Бориславова Караиванова, 15 г., гр. Бургас

Поощрителни грамоти

Силвия Иванова Ганчева, 17 г., гр. Бургас

Пламена Георгиева, 16 г., гр. Казанлък

Грамота за участие

1. Ателие „Съкровища”, гр. Пловдив

2. Децата от гр. Попово, с ръководител Искра Иванова

3. НЧ „Развитие”, гр. Дряново

4. Студио по изобразително изкуство, гр. София

5. Детска Арт школа „Гея” при Общински детски комплекс в гр. Ловеч

6. СОУ „Бачо Киро”, гр. Летница

7. СОУ „Пейо К. Яворов”, гр. Варна

8. ОУ „Ангел Кънчев”, гр. Русе

 

Категория „Текст”

Участници от 7 до 12 г.

1. Преслав Евгениев Иванов, 11 г., гр. Карлово

2. Павел Павлов, 10 г., гр. Каварна

Участници от 13 до 19 г.

1. Мирела Владимирова Занева, 18 г., гр. София

2. Лилия Йорданова Александрова, 18 г., гр. Монтана

Участници над 20 г.

1. Любомира Иванова Петрова, гр. Пазарджик

2. Магдалена Борисова, гр. Елена

 

Категория „Макет”

Участници от 7 до 12 г., поощрителна грамота

1. Христо Христов, 10 г., гр. Пловдив

Участници от 13 до 19 г., поощрителна грамота

2. Невяна Василева Димитрова, 15 г., гр. Каварна

 

Категория „Фотография”

Участници от 7 до 12 г.

1. Радо Ивов Димов, 10 г., гр. Варна

2. Милен Чавдаров Милков, 12 г., гр. Сливен

3. Александър Пламенов Добрев, 12 г., гр. Ловеч

Участници от 13 до 19 г.

1. Клуб „Екология и опазване на околната среда”, 17-18 г., гр. Лом

2. Нели Вълкова, 15 г., гр. Ловеч

3. Дарин Димитров Димитров, 17 г., гр. Велико Търново

Участници над 20 г.

1. Стефан Иванов Папукчиев, гр. Казанлък

2. Фотографът Y-Photography

3. Евгени Мичев, гр. Дряново

 

 616 посещения