Може ли Коледа да е зелена? И как нашата „зелена“ Коледа може да помогне да имаме истинска снежнобяла Коледа – такава, каквато трябва да бъде? Защото откакто човекът започна да губи представа къде е мярката да се разпростира в личното си удобство в ежедневието, природата не спира да ни дава знаци, че нещо не е наред.
За да разбудим изобретателския си дух в посока какво можем да правим по-разумно, организирахме конкурс, с който призовахме всички ученици и студенти да споделят своите най-обикновени или съвсем нестандартни, свежи, ефектни и всякакви други идеи за това как да превърнем Коледа в празник и за природата. Попитахме ви „Каква ще бъде вашата Коледа и какво в подготовката и в провеждането на празника бихте направили така, че да оставите съвсем малка или дори никаква следа върху природата?“
Конкурсът „Моята зелена Коледа“, който организирахме съвместно с приятелите ни от студентски клуб „Uneco“ и еко клуб „УНСС“, събра 18 идеи за по-щадящо природата отбелязване на празника, изпратени от студенти и ученици от цялата страна. Предложенията бяха класирани в 4 категории, определени според съдържанието на идеите. Журито беше изключително затруднено да избере най-добрите сред тях, тъй като всяко беше впечатляващо по своему. Затова и всички участници бяха отличени, а наградите раздадохме по време на церемонията, проведена в Лабораторията за градски дизайн в София. Ето как журито, след дълга и оживена дискусия, подреди идеите за по-зелена Коледа, избрани моменти от които споделяме тук:
Класиране в конкурс „Моята студентска зелена Коледа“
- І място за Христина Димитрова от СУ „Св. Климент Охридски“
„Налага се да прелетя от София до Германия, за да бъда с майка си и сестричката си. Емисиите ще са много, затова целогодишно ще съм виновна и в покаяние ще преследвам всички хартийчици вкъщи и при приятеля ми, и лично ще ги нося за рециклиране.“
***
„Aко опаковам или получа опакован подарък, после старателно прибирам хартията/ торбичката и я ползвам за нещо. Ако е красива и запазена, може да послужи за друг подарък или за обвиване на книга. За натъпкване в обувки. За застилане на куфар, ако е опасно ръбест отвътре, като моя.“
***
„При майка ми се ползва миялна машина, но за десет дни най-много веднъж ще дам в нея чаената си чаша, която ще ползвам постоянно. Иначе просто ще я изплаквам и ще си я крия, за да не ми я пъхат в машината без причина.“
***
„Колко човека са нужни за измиване на едни чинии? Двама. Единият мие, а другият спира и пуска водата. Докато не се изобрети крачно водоуправление или примерно с гласова команда към домакински компютър: „Готово, сапунисах ги! Дай сега, ама не вряла.”
- ІІ място за Александра Желязкова от СУ „Св. Климент Охридски“
„Уредих да ползваме назаем играчки от други деца, за да не купуваме непрекъснато нови. Лично си уших пелени, защото от магазина са безумно скъпи. Даваме назаем нещата, които вече не ползваме. Вместо проходилки, малкият бута столове. Храните ми са изцяло набавени от фермерските пазари.“
***
„Стоим на изключено парно през деня, за да се каляваме. Напълно постижимо е, защото и двамата сме в движение и реално нямаме нужда от сгряване.“
- ІІІ място за Борислав Вълов от СУ „Св. Климент Охридски“
„Посрещане на Коледа със свещи и без осветление, за да бъде и по-автентично, и по-здравословно за околната среда.“
***
„Няма да използвам превоз с кола през празничните дни, тъй като градът ми е малък и разходките изобщо не са ми излишни.“
***
„А ако след плановете, които съм си поставил до края на месеца и които предстои да реализирам, се сбъднат и описаните ми желания от това есе, може би е възможно да се промени темата за следващото издание на конкурса и да стане „Моята студентска бяла Коледа“.
- ІV място за Димитър Бойчев от Технически университет – София
„Последната елхичка, която взехме преди десетина години, засадихме и така бяха спасени още доста дръвчета, защото продължаваме да украсяваме нея.“
***
„Мога да се похваля и с отсъствието на изхвърлена годна за ядене храна в дома ни – имаме две кучета, които ще се зарадват много, ако има нещо останало от Коледната трапеза.“
- V място за Евгения Георгиева от Технически университет – София
Класиране в конкурс „Моята ученическа зелена Коледа“
Категория „Устойчиво пътуване“
- І място за Виктория Тодорова от клуб „Светлини сред сенките“ към ОДК „Св. Иван Рилски“, гр. Казанлък, с ръководител Валентина Димова
„Всяка кола е предназначена за около пет човека. Представете си колко по-малко ще се замърси въздухът, ако вместо пет коли, към нашия град тръгне една?! И така – на всеки пет коли сложете по една. Това не е сложна математика, нали?“
Категория „Устойчиво ползване на ресурси и местна храна“
- І място за Николай Манолев от ПГИТ „Проф. д-р Асен Златаров”, гр. Петрич, с ръководител Марияна Китанова
„Компостиране, използвай пак, намали, рециклирай – симпатично Коледно присъствие като атмосфера и топлина.“
- ІІ място за Лора Стоянов от 126 ОУ „П.Ю. Тодоров“, гр. София
„Понеже е на морето, къщата ни няма изолация и за да не ни е студено, ще запалим камината. Имаме достатъчно нарязани клони от дърветата в градината, защото всяка година дядо ги подрязва, за да раждат повече плодове.“
***
„Вътре, освен камината, ще запалим и хубаво ухаещи свещи. Хем да е романтично и уютно, хем да не хабим ток.“
- ІІІ място за Глория Ангелова от Професионална гимназия по производствени технологии, гр. Лом
„По традиция моето семейство празнува Коледа на село при баба и дядо. Вкусната храна, която приготвяме, е изцяло домашна и не е пътувала дълго до трапезата ни.“
***
„Коледната елха не е отсечено дърво, а украсяваме предимно с домашно направени играчки и гирлянди елхата, която се намира в двора на къщата.“
***
„По стара традиция вечерта на Коледа сядаме на сламеници – чували пълни със слама, а не на столове, и се храним, приседнали до пода, на дървена плоскост, която се нарича сения.“
***
„За съдовете, които се налага да измием след празника, използваме каменното корито на двора, което пълним с определено количество вода, понякога дъждовна или от разтопен сняг, и се измиват всички съдове, без излишен разход на вода.“
***
„Остатъците от храна след празника ги даваме на кокошките и прасето, като така те се превръщат не в отпадък, който в града бихме хвърлили в контейнера за смет, а в хранителен ресурс за домашните животни.“
- ІІІ място за Божидара Начева от Природоматематическа гимназия „Проф. Емануил Иванов“, гр. Кюстендил
„Три дълги и шарени години, изпълнени с високохуманен идеал, използвах идеята за саксийно дърво с корени, което позволява да бъде засадено в двора ми, и използвано отново следващата година.“
***
„Обвързано с непознати за мен причини, винаги съм се стремяла към максималното намаляване на отпадъците и остатъците, от каквото и да било, и използването им за направата на нови, интересни и със собствен характер неща.“
***
„Вместо да използвам пластмасови играчки за моята картонена елха, аз преоткривам уникалните характеристики на изгорелите вече крушки, които вършат страхотна работа за тази цел.“
- ІІІ място за Кирил Димов от клуб „Светлини сред сенките“ към ОДК „Св. Иван Рилски“, гр. Казанлък, с ръководител Валентина Димова
„Ако се научим да пазим природата и не купуваме излишни неща, а също така не ги опаковаме излишно, Земята ще живее по-дълго. И за да ме разберете какво е излишна опаковка, това е целофан на цветето, примерно. Едно цвете е красиво и без опаковка. Един подарък може да се подари и без обвиваща хартия и отделна торбичка. А също така украсата на елхата може да се изработи от стари опаковки от разни неща и ще стане много по-интересна и артистична от тази, която ще си купим от някой бутик.“
- ІV място за Веселин Йорданов от ПГТ „Никола Й. Вапцаров“, гр. Сливница, с ръководител Оля Зарева
„В къщата на баба и дядо има голяма камина, в която дядо ми на този хубав празник всяка година от близката гора донася дебело болно дърво, което изгаряме в камината. Баба постила на пода слама и всички сядаме да се храним на ниска паралийка.“
- ІV място за Микаела Методиева от СУ „Васил Кънчов”, гр. Враца, с ръководител Милена Петкова
„Мама и баба ще сготвят храната, като една част от нея ще бъде от градината ни – зеленчуци и плодове, и ще „пропътува” само няколко метра, а останалата част вероятно ще купим от магазини в моето село и във Враца.“
***
„Морковите от градината например можем да измием от пръстта в един съд всички заедно, без водата да тече през цялото време, и след това да ги изплакнем.“
***
„Няма да ползваме пластмасови съдове, които след това да изхвърлим като отпадъци, а само порцеланови и глинени съдове.“
Категория „Разумно потребление и рециклиране“
- І място за Джазмина Амр от клуб „Светлини сред сенките“ към ОДК „Св. Иван Рилски“, гр. Казанлък, с ръководител Валентина Димова
„Първо – ще занеса на бедните деца пакетчета с лакомства и шоколад, но ще избера станиолени опаковки, за да могат после да ги използват да си правят коледни играчки. Така не се оставя боклук. Ще изчистя боклука край нашата сграда и ще пазя да не хвърлят боклуци. Това е много важно, защото за празника трябва да е чисто, но пък и не трябва да е само тогава. Ако видят, че едно малко момиченце чисти, хората могат да се замислят и да спрат да цапат.“
***
„И последно, ще се усмихвам на всички. Усмивката е по-добър подарък от разни лъскави бонбони и играчки.“
- ІІ място за Памела Димитрова от СУ „Васил Кънчов”, гр. Враца, с ръководител Милена Петкова
„От бели тарелки можем да изрежем фигурки за коледна и новогодишна украса или да използваме някои от тях за подложки за саксии с цветя; съдовете за храна тип „мида” можем да превърнем в саксийки за малки цветя, които да похлупваме с капачето в някои много студени зимни нощи, ако се намират в неотоплявано помещение.“
***
„От портокаловите кори става чудесно сладко.“
- ІІІ място за Матиас Рамос от 140 СУ „Иван Богоров“, гр. София, с ръководител Елена Петрова
„Много съм щастлив, че на Коледа и аз мога да направя по един малък подарък на близките си, без да замърсявам околната среда. Миналата Коледа подарих на тате една картичка, направена от рециклирана хартия, която самичък нарисувах и той много я хареса, защото е от мен, защото ме обича, и колкото и да е малка, татко знае, че е от сърце. Тази Коледа съм решил да подаря дърво на всеки член от семейството ми. Ще им раздам рисунки на дръвчетата, които ще засадя за тях през пролетта.“
- ІV място за Сандрина Иванова от СУ „Иван Вазов“, гр. Вършец, с ръководител Албена Цветкова
„В началото на месеца пощенските ни кутии са заливани от рекламни брошури за продукти, особено от големите вериги. Ежедневно те ни информират за промоциите, като за тази цел се използват тонове хартия. Как можем да употребим полезно пощенския спам? Лъскавите списания могат да се превърнат в уникална коледна украса за нашата класна стая. Те са пъстри и от тях се получават чудесни гирлянди, фенери, звезди, снежинки. Прозорците и елхата грейват, а у нас остава удовлетворението, че сме създали всичко това със собствените си ръце. Хубаво е и елхата да бъде изкуствена, за да може да бъде прибрана в шкафа и да се използва и в следващите години.“
***
„Обелките от плодовете не е необходимо да отидат в коша, а наредени върху шкафа, дълго време ухаят приятно и се превръщат в чудесен ароматизатор.“
Категория „Информиране за промяна на мисленето“
- І място за Общински ученически клуб „Екология и опазване на околната среда“ към Профилирана гимназия „Найден Геров“, гр. Лом, с ръководител Румяна Цветева
„Един от начините за промяна е работата с малчугани – провеждане на екоуроци, за да повишим осведомеността им за въздействието на отпадъците върху здравето и това на природата и да намерим начини за намаляване на тяхното количество. Екоуроците провеждаме под формата на приказки, стихове и песни, изпълнявани от нас и от деца, което улеснява възприемането на информацията. За целта имаме нужда от подходящи облекла и „декори“, които изработваме от вече генериран отпадък.“
Благодарим на всички участници за прекрасните идеи, които споделиха с нас! Включихме ги в електронен Коледен сборник, с който се надяваме да вдъхновим повече хора да започнат Нова година с мисъл за природата. И както ни призовава 11-годишният Кирил Димов: „Нека посрещнем Коледа първо в сърцето си, а после в магазините!“
Проект „Климатът зависи от нас – засилване на гражданското съзнание и участие по отношение на проблемите, свързани с климатичните промени, в училища и местни общности в Западна България” реализиран с финансовата подкрепа на Конфедерация Швейцария чрез Фонд за реформи, свързани с участието на гражданското общество.