4 ноември 2014 г.
В периода между 25-ти и 31-ви октомври беше проведена в общо пет издания хумористично-образователната беседа „В крак с климата“. Актьорът Филип Аврамов, представители на фондация „ЕкоОбщност“ и гостуващи експерти по климатичните въпроси положиха усилия да грабнат вниманието на присъстващите по отношение на това, какво да очакват от климата в бъдеще и как да се адаптират към промените чрез прости мерки в ежедневието си.
Основните акценти бяха поставени върху климатичните промени и взаимовръзката им с природните явления и човешките дейности в Европа и в частност България. На присъстващите бяха споделени идеи как могат да използват слънчевата енергия и дъждовната вода в своето домакинство без да са необходими големи инвестиции. Въздействието на климатичните измененията върху селското стопанство и възможни мерки за намаляване на парниковите газове от него също бяха представени.
Гост-експерти в различните издания бяха Антоанета Йотова от „Коалиция за климата“ и Вяра Стефанова – специалист по агроекология от „Сдружение за териториален и екологичен просперитет“, които очертаха промените в климата през последните десетилетия и дадоха съвети за по-природосъобразни земеделски практики. Умелите включвания на водещия Филип Аврамов внасяха хумористична нотка в иначе сериозните теми и провокираха присъстващите да вземат отношение по въпроси, които ги вълнуват.
В село Ноевци алармираха за необходимост от обособяване на специални места за изхвърляне на фармацевтични продукти с изтекъл срок на годност. Беше обърнато внимание върху това, че е необходимо местните хора да реагират и да заявяват пред институциите това, което ги вълнува. В Брезник беше засегната липсата на система за разделно събиране на отпадъците, както и проблеми при събирането на селскостопанската реколта тази година, поради неблагоприятните метеорологични условия. Земеделски производители от община Трън проявиха интерес към възможностите за финансиране по Програма за развитие на селските райони в програмния период 2014 – 2020 г. В Сливница споделиха добра практика за места край контейнерите за боклук, където хората могат да оставят органичните отпадъци от градината си и след това те биват извозвани отделно от останалия боклук. А най-голямо беше присъствието на форума в Годеч, където след шоуто учениците от СОУ „Проф. д-р Асен Златаров“ побързаха да вземат автографи от Филип Аврамов и да се снимат с него.
Събитията се изпълняват в рамките на проект „Климатът зависи от нас“ – засилване на гражданското съзнание и участие по отношение на проблемите, свързани с климатичните промени, в училища и местни общности в Западна България, финансиран от Българо-швейцарската програма за сътрудничество чрез Фонда за реформи, свързани с участието на гражданското общество.