29 април 2014 г.

Какво знаем за змиите в България? Оправдано ли е да се страхуваме от тях? На тези и още много въпроси ни отговаря Сдружение „Приятели на музея – Русе“ в рамките на своя проект „Змиите – красивите непознати!“. Той има за цел да провокира положителна промяна в отношението на младежите към змиите като цяло, тъй като често то е предубедено, поради незнание или традиционно погрешни схващания.

Проектът обедини усилията на сдружението със зоолози от Регионален исторически музей Русе и експерт, притежаващ една от най-големите колекции на екзотични змии в България. Те заедно проведоха занятия в 13 училища в Русе и околността, а в часовете, състоящи се от теоретичен и практически модул, взеха участие 850 ученици и 50 учители. Участниците научиха кои са видовете змии на територията на страната, кои са отровните сред тях и как да ги различим, и дори какви действия се предприемат при евентуално ухапване. Младежите разбраха как да се придвижват сред природата, така че да избягват неприятни срещи с тези влечуги, както и кои институции да потърсят, ако намерят змия в двора си. В края на всяко занятие учениците имаха възможност не само да се докоснат до истинска змия, но и да участват в допитване за избор на нейното име. Така, царевичният смок албинос, превърнал се в посланик на проекта, получи името Белчо и след края на проекта беше предоставен на Екомузей Русе, където продължава да изпълнява своята мисия, приютен в специално създаден терариум.

Ако желаете да се запознаете отблизо с Белчо и да се включите в организирани занятия в Регионален исторически музей – Русе, се обадете на тел.: (082) 825 002.

Проект „Змиите – красивите непознати!“ е част от програма „Градски предизвикателства“ на фондация „ЕкоОбщност“, чрез която подкрепяме усилията на граждани да реагират на екологичните проблеми в своята градска среда, предприемайки действия за ангажиране на общността и институциите за своевременното им решаване.

Loading